Аутсорсингова Компанія БУХГАЛТЕР

Що можна врахувати до витрат бізнесу у Польщі?

Ведення ФОП та врегулювання його на загальних засадах (за шкалою оподаткування) або з фіксованим податком відкриває для підприємця можливість врахувати Витрати на отримання доходу. Популярне «врахування витрат» — це не що інше, як зменшення доходу компанії на витрати, що в результаті приносить дохід. І саме з цієї останньої величини підприємець має сплатити податок на прибуток та пдв.

Тому в інтересах багатьох підприємців генерувати витрати, які, з одного боку, сприяють розвитку компанії, а з іншого – зменшують суму податку на прибуток до сплати. Більше того, якщо ви є активним платником ПДВ, то товари та послуги, придбані для компанії (і, до речі, ПДВ, який ви сплачуєте) також впливатимуть на суму ПДВ до сплати.

Що таке оподатковувані витрати?

Оподатковувані витрати – це витрати, понесені підприємцем для цілей бізнесу. І саме цей елемент – зв’язок зі здійснюваною господарською діяльністю – є найважливішим.
Для підприємця бажаною є така ситуація, коли він створює високі витрати — він може вирахувати їх із доходу, таким чином зменшивши дохід, з якого потім сплачуватиме ПДФО. Формула проста:

Платники податків, які встановлюють шкалу податку, зазвичай відраховують 12% свого доходу (доки не перевищать межу, за якою кожен дохід оподатковується на рівні 32%), тоді як ті, хто використовує єдину ставку податку, сплачують 19% отриманого доходу, незалежно від його кількості. Проте варто знати, що витрати компанії може перевірити податкова служба – її працівники оцінять, чи дійсно витрати, які повідомляє підприємець як оподатковувані, пов’язані з видом бізнесу. У разі виникнення сумнівів посадові особи можуть поставити під сумнів правомірність включення певних витрат до податкової пільги і, отже, накласти зобов’язання сплатити несплачений податок, штраф, обмеження чи навіть позбавлення волі.

ПРИКЛАД

Витратами доходу для власника ресторану може бути одяг, в який хоче вдягнути персонал – офіціантів та офіціанток, людей, що працюють на кухні або на ресепшені. Проте, якщо одяг не є уніфікованим і жодним чином не пов’язаний із рестораном (наприклад, ніде на ньому немає логотипу чи назви ресторану), урядовці можуть поставити під сумнів його включення до витрат. У такому випадку підприємець повинен буде довести, що одяг фактично використовувався в його приміщеннях і був технікою найманих працівників, а не був придбаний для приватного використання – наприклад, для його сім’ї.

Основною складністю в контексті кваліфікації витрат як оподатковуваних витрат є відсутність будь-якого каталогу, який містив би перелік предметів, товарів і послуг, які можуть бути включені до вартості придбання. Тому багато підприємців задаються питанням: що можна купувати для компанії, а що категорично ні? Тож спробуємо на них відповісти.

Витрати, що підлягають оподаткуванню, і ПДВ

Роботодавці, які є активними платниками ПДВ, часто запитують, з чого можна вирахувати ПДВ? Відповідь, на щастя, проста: кожна витрата, яка враховується як витрати, зменшує не лише податок на доходи громадян, а й податок на додану вартість.

Що ви можете додати у витрати вашого бізнесу?

Звичайно, ми не будемо створювати тут закритий список, де ви знайдете товари та послуги, які можуть становити витрати, що не підлягають оподаткуванню для вашої компанії, не викликаючи ні у кого сумнівів. Але ми постаралися підготувати такі приклади вкладення закупівель компанії у витрати, які будуть застосовні для більшості підприємств.

Однак перш ніж ви вирішите врахувати будь-який із наведених прикладів як вирахування податку, запитайте себе, чи немає сумнівів у тому, що існує причинно-наслідковий зв’язок між покупкою товару та збільшенням доходу у вашому бізнесі.

Витрати, що не підлягають оподаткуванню, пов’язані з місцезнаходженням компанії

Перше, що ви можете легко додати до витрат вашої компанії, це орендна плата та інші платежі, безпосередньо пов’язані з приміщенням, яке ви орендуєте чи володієте. Офіси, склади, виробничі цехи – всі ці будівлі та приміщення генерують витрати, пов’язані з опаленням, електроенергією, утриманням та обслуговуванням.

ВАЖЛИВО!

Якщо для ведення бізнесу ви орендуєте приміщення, яке є частиною будівлі, або, наприклад, організовуєте офіс в одній із кімнат власної квартири чи будинку, ви можете зарахувати лише ту частину витрат, яка є результатом фактичного використання у вашому домашньому офісі як витрати, що не підлягають оподаткуванню. Однак вам не потрібно встановлювати розподільники, завдяки яким ви можете вимірювати використання інженерних комунікацій у вашому офісі – у цьому випадку використовується площа офісного приміщення.

Ремонт та меблювання офісу

Кожен офіс має бути підготовлений таким чином, щоб у ньому можна було безперешкодно здійснювати діяльність, пов’язану з бізнесом. Витрати на фарбування, встановлення електроустановок чи освітлення – все це не викличе жодних сумнівів у чиновників, адже це необхідно для ведення бізнесу.

Подібна ситуація і з офісним обладнанням. Придбання меблів, таких як столи та офісні крісла, столи для конференц-залів або офісне кухонне обладнання, також є витратами, які зазвичай визнаються витратами, які не підлягають оподаткуванню в компаніях, де працюють співробітники. Однак, якщо ви ведете бізнес у власному будинку, краще не витрачатися на ремонт домашньої кухні.

Якщо ви замінюєте двері або вікна в офісному приміщенні, ви також можете включити їх у витрати.

Крім того, декоративні елементи – рослини в горщиках, плакати, картини та інше можуть бути неоподатковуваними витратами. Варто, однак, пам’ятати, що вони не можуть бути репрезентативними – на практиці це зводиться до того, що вони не можуть представляти якусь істотну цінність. А яка суттєва цінність? Жоден закон цього не визначає. Проте можна з упевненістю припустити, що плакат із рамою за 300 злотих не викличе жодних сумнівів у чиновників, тоді як оригінал картини на полотні, придбаний за 15 тис. злотих, неодмінно приведе підприємство до контролю податкової.

Інтернет і телефон

Ділова активність у 2022 році без доступу до інтернету та без мобільного телефону – безпрецедентне явище. Якщо ви не належите до цієї групи, ви можете додати в витрати компанії не тільки телефон, але і місячні рахунки за передплату – звісно, тільки якщо ви оплачуєте окрему підписку на корпоративний телефон. Якщо ви хочете поставити єдину у вас підписку на витрати, чиновники можуть легко поставити під сумнів таку вартість – їх буде важко переконати, що ви не користуєтеся телефоном в приватному порядку.

Подібно і з Інтернетом – якщо ви облаштовуєте домашній офіс, не варто включати передплату у витрати компанії. Проте, якщо у вас є окремий мобільний Інтернет, який ви використовуєте для відряджень, ви можете розглядати його як витрати, що не підлягають оподаткуванню.

Комп’ютер та інші пристрої

Чи можуть лише комп’ютерні програмісти та графічні дизайнери розглядати придбання комп’ютера як вартість, що не оподатковується? Звісно, в сьогоднішніх реаліях – практично кожен вид бізнесу використовує Інтернет, а отже, і комп’ютер. Корпоративний ноутбук стане в нагоді, наприклад, для зберігання документації, електронного зв’язку з клієнтами, додавання товарів в інтернет-магазин або проведення онлайн-акцій.

Інші периферійні пристрої – принтери, копіювальні апарати, сканери, клавіатури, миші, монітори і навіть мультимедійні проектори або телевізори – також можуть бути включені у витрати компанії. У двох останніх випадках, однак, варто розглянути, як вони будуть використовуватися. Якщо ми поставимо в невеликому домашньому офісі 70-дюймовий телевізор для перегляду фільмів, чиновники напевно захочуть уважніше придивитися до таких витрат.

Витрати, що підлягають оподаткуванню, також включають усе обладнання, яке безпосередньо пов’язане з характером бізнесу. Компанія, яка займається записом весіль та інших урочистих подій, з легкістю виправдає придбання фотоапаратів, всіляких ламп додаткового освітлення, штативів, а також додаткового програмного забезпечення або носіїв інформації. У свою чергу компанія, що виробляє морозиво, зможе включати купівлю чи лізинг холодильників, дезінфікуючих засобів тощо.

Фірмове авто

Не тільки транспортні компанії можуть скористатися перевагою включення витрат, пов’язаних з купівлею, лізингом або амортизацією автомобіля до витрат, і таким чином зменшити суму податку на прибуток, що підлягає сплаті. Кожному підприємцю може знадобитися автомобіль, наприклад, щоб доїхати до клієнтів, на ділові зустрічі або в офіс. Також до витрат можна включити придбане паливо.

Проте варто зазначити, що з 2022 року лізинг автомобілів у ФОП втратив свою привабливість. Автомобілі, взяті в лізинг, буде важче продати. До 2022 року після покупки автомобіля підприємцю доводилося чекати лише 6 місяців, щоб продати його без сплати податку на прибуток – тепер цей термін подовжено до 6 років. Це означає, що якщо ви плануєте продати автомобіль у 2023 році на суму 70 000 злотих, ви заплатите щонайменше 11 900 злотих податку з цієї суми – гроші, отримані від продажу автомобіля, будуть вважатися доходом вашої компанії .

Це, звісно, не всі приклади, але ті, про які найчастіше повідомляють підприємці і які зазвичай не викликають жодних сумнівів і не збільшують ризики перевірок з боку чиновників. Однак пам’ятайте, що кожне тлумачення є індивідуальним, тому до податкових витрат варто відносити лише ті витрати, які безпосередньо пов’язані з вашим бізнесом. Завдяки цьому, навіть у разі перевірки, вам не доведеться турбуватися про неприємні наслідки.