Згідно з міжнародними угодами про уникнення подвійного оподаткування, українці мають сплачувати податок у країні, в якій перебувають.
Податок PIT: що це та кого він стосується
PIT (від англ. Personal Income Tax) – це податок, який сплачує кожен, хто отримує доходи у Польщі. Згідно з міжнародними договорами про уникнення подвійного оподаткування, після 183-го дня перебування за кордоном особа стає зобов’язаною сплачувати податки в країні фактичного резидентства. Отже, українці, які перебувають у Польщі з 24 лютого та отримують польську зарплату, платитимуть PIT.
Кому потрібно сплачувати податок?
Велика кількість українців продовжує дистанційно працювати в українських компаніях та отримувати заробітну плату у гривнях. Чи потрібно платити PIT в такому випадку?
Біженці, які з перших днів перебування у Польщі повідомили свого роботодавця про тимчасову зміну місця проживання, не зіштовхнуться із податковими проблемами. Як повідомляє Міністерство фінансів Польщі у відповідь на запит Офісу ефективного регулювання (BRDO) та IT-асоціації України, українці, які працюють віддалено, можуть не сплачувати податок у Польщі. Відповідно українці можуть зберегти податкову резидентність України та не сплачувати податки у сусідній країні. Це твердження стосується лише співробітників компаній, які не мають офіційних філій у Польщі.
У заяві Департаменту прибуткового податку Міністерства фінансів Польщі наголошується, що країна не відкидає можливості збереження центру життєвих інтересів українців в Україні під час війни. Таким твердженням Польща ще раз виявила солідарність із українцями, відмовившись від трактування поняття «центру життєвих інтересів» на свою користь.
Поширені типи PIT у польській податковій системі
У Польській Республіці використовуються такі основні типи PIT – 37, 36, 39, 38, 28. Кожен платник податків повинен знати, до чого належать ці форми. Короткий опис найпоширеніших видів нижче.
PIT-36
Ця форма призначена для людей, які ведуть бізнес та додатково отримують до свого доходу, прибуток від неповнолітніх дітей або іноземний дохід. ПІТ-36 із закінченням “L” вказує на особи, які здійснюють розрахунок на основі фіксованого податку – 19%.
PIT-37
Використовується до розрахунку доходів осіб, найнятих виходячи з трудових договорів — умова про джело чи умова про злецення. Також його заповнюють пенсіонери. Це декларація, що найчастіше виконується в податкових органах РП. PIT 37 для – umowa o dzieło, umowa zlecenie
PIT-38
Для тих, хто отримує:
- прибуток від продажу цінних паперів та їх похідних;
- фінансову вигоду від використання прав, що виникають у результаті продажу цінних паперів, акцій компаній юридичної особи та від придбання акцій компаній з юридичною особою або внесків у кооперативи;
- торгівля криптовалютами також відноситься до PIT-38. У разі отримання виручки від продажу криптовалюти прибуток вноситься до цієї декларації.
PIT-39
Продаж нерухомості або набуття прав власності. Якщо з моменту купівлі/будівництва нерухомості до дати її продажу/продажу за відшкодування не минуло 5 років, такий прибуток оподатковується митом 19%, необхідно заплатити до 30 квітня 2023 року.
PIT-28
Для людей, які отримують у вигляді одноразової виплати за зареєстрованим виторгом. Подається у разі врегулювання доходів від підприємницької діяльності та для партнерів цивільної/повної спулки.
Декларацію з РІТ треба було скласти не пізніше 2 травня. А якщо ні? Вихід є
Треба скласти декларацію та додати до неї каяття (czynny żal), у якому зазначити причини не подання декларації своєчасно. Такий документ звільнить платника, що порушив терміни звітування від штрафу.
Варто пам’ятати, що виходом для більшості платників податків буде автоматичне прийняття декларації РІТ в сервісі «Твій е-РІТ». Більшість податкових декларацій, навіть без втручання платника податків, 2 травня автоматично приймаються та відправляються до податкової.
Виняток становитимуть декларації PIT-36, які не надсилаються в автоматичному режимі, та декларації, які були відредаговані платником податку під час сезону розрахунків з PIT, але останні не були прийняті
Заповнити декларацію можно самостійно або за допомогою професіоналів.
Завжди радо відповімо на Ваші питання та, за необхідності, розрахуємо, складемо та подамо Вашу декларацію