Аутсорсингова Компанія БУХГАЛТЕР

Що таке PIT і хто його платитиме?

Personal Income Tax Illustration

Згідно з міжнародними угодами про уникнення подвійного оподаткування, українці мають сплачувати податок у країні, в якій перебувають.

Податок PIT: що це та кого він стосується

PIT (від англ. Personal Income Tax) – це податок, який сплачує кожен, хто отримує доходи у Польщі. Згідно з міжнародними договорами про уникнення подвійного оподаткування, після 183-го дня перебування за кордоном особа стає зобов’язаною сплачувати податки в країні фактичного резидентства. Отже, українці, які перебувають у Польщі з 24 лютого та отримують польську зарплату, платитимуть PIT.

Кому потрібно сплачувати податок?

Велика кількість українців продовжує дистанційно працювати в українських компаніях та отримувати заробітну плату у гривнях. Чи потрібно платити PIT в такому випадку?

Біженці, які з перших днів перебування у Польщі повідомили свого роботодавця про тимчасову зміну місця проживання, не зіштовхнуться із податковими проблемами. Як повідомляє Міністерство фінансів Польщі у відповідь на запит Офісу ефективного регулювання (BRDO) та IT-асоціації України, українці, які працюють віддалено, можуть не сплачувати податок у Польщі. Відповідно українці можуть зберегти податкову резидентність України та не сплачувати податки у сусідній країні. Це твердження стосується лише співробітників компаній, які не мають офіційних філій у Польщі.

У заяві Департаменту прибуткового податку Міністерства фінансів Польщі наголошується, що країна не відкидає можливості збереження центру життєвих інтересів українців в Україні під час війни. Таким твердженням Польща ще раз виявила солідарність із українцями, відмовившись від трактування поняття «центру життєвих інтересів» на свою користь.

Поширені типи PIT у польській податковій системі

У Польській Республіці використовуються такі основні типи PIT – 37, 36, 39, 38, 28. Кожен платник податків повинен знати, до чого належать ці форми. Короткий опис найпоширеніших видів нижче.

PIT-36

Ця форма призначена для людей, які ведуть бізнес та додатково отримують до свого доходу, прибуток від неповнолітніх дітей або іноземний дохід. ПІТ-36 із закінченням “L” вказує на особи, які здійснюють розрахунок на основі фіксованого податку – 19%.

PIT-37

Використовується до розрахунку доходів осіб, найнятих виходячи з трудових договорів — умова про джело чи умова про злецення. Також його заповнюють пенсіонери. Це декларація, що найчастіше виконується в податкових органах РП. PIT 37 для – umowa o dzieło, umowa zlecenie

PIT-38

Для тих, хто отримує:

  • прибуток від продажу цінних паперів та їх похідних;
  • фінансову вигоду від використання прав, що виникають у результаті продажу цінних паперів, акцій компаній юридичної особи та від придбання акцій компаній з юридичною особою або внесків у кооперативи;
  • торгівля криптовалютами також відноситься до PIT-38. У разі отримання виручки від продажу криптовалюти прибуток вноситься до цієї декларації.

PIT-39

Продаж нерухомості або набуття прав власності. Якщо з моменту купівлі/будівництва нерухомості до дати її продажу/продажу за відшкодування не минуло 5 років, такий прибуток оподатковується митом 19%, необхідно заплатити до 30 квітня 2023 року.

PIT-28

Для людей, які отримують у вигляді одноразової виплати за зареєстрованим виторгом. Подається у разі врегулювання доходів від підприємницької діяльності та для партнерів цивільної/повної спулки.

Декларацію з РІТ треба було скласти не пізніше 2 травня. А якщо ні? Вихід є

Треба скласти декларацію та додати до неї каяття (czynny żal), у якому зазначити причини не подання декларації своєчасно. Такий документ звільнить платника, що порушив терміни звітування від штрафу.

Варто пам’ятати, що виходом для більшості платників податків буде автоматичне прийняття декларації РІТ в сервісі «Твій е-РІТ». Більшість податкових декларацій, навіть без втручання платника податків, 2 травня автоматично приймаються та відправляються до податкової.

Виняток становитимуть декларації PIT-36, які не надсилаються в автоматичному режимі, та декларації, які були відредаговані платником податку під час сезону розрахунків з PIT, але останні не були прийняті

Заповнити декларацію можно самостійно або за допомогою професіоналів.

Завжди радо відповімо на Ваші питання та, за необхідності, розрахуємо, складемо та подамо Вашу декларацію

Покрокова інструкція складання PIT 37, PIT 28, PIT 11