Аутсорсингова Компанія БУХГАЛТЕР

Як отримати дофінансування від служби зайнятості для відкриття бізнесу?

Additional funding

Якщо ви плануєте відкрити власну справу, обов’язково розгляньте можливість отримання субсидії на започаткування бізнесу від районної служби зайнятості.

Субсидія від служби зайнятості – це фактично безповоротні одноразові кошти на відкриття бізнесу. Ви отримуєте їх у повному обсязі одним переказом і повертати їх не потрібно, якщо тільки не порушите умови договору з офісом (не переживайте, вони не дуже вимогливі). Більше того, кошти від PUP надходять на ваш рахунок відносно швидко, до того ж «наперед», тобто ще до того, як ви почнете здійснювати фірмові покупки.

Для кого призначений грант PUP? Основні умови, які ви повинні виконати

Фізичним особам, які бажають відкрити бізнес у формі ФОП, надається дофінансування служби зайнятості. 

Щоб мати можливість подати заявку на дофінансування для відкриття компанії з PUP, необхідно виконати певні критерії. Їх досить багато, але на практиці вони доступні широкому колу майбутніх підприємців. Детальний перелік залежить від конкретної служби зайнятості, але зазвичай у вас є шанс отримати додаткові кошти за умови, що:

  • маєте статус безробітного (зазвичай ви можете зареєструватися як безробітний і подати заявку на дофінансування в той же день);
  • протягом останніх 12 місяців ви не вели бізнес або він зараз призупинений (під час надзвичайного епідемічного стану офіси звільняються від цієї вимоги, але профіль бізнесу, який відкривається, повинен відрізнятися від того, який вівся в останні місяці) ;
  • ви не подавали заяву на субсидію для відкриття бізнесу з іншим ПУП;
  • ви маєте врегульовані зобов’язання перед цільовими фондами і на Вас не накладено судовий арешт;
  • протягом 2 років до подачі заявки на співфінансування від служби зайнятості ви не були покарані за правопорушення проти господарського обігу;
  • протягом певного періоду часу, наприклад, протягом останнього року, ви не відхиляли стажування або пропозицію про роботу.

 

У деяких офісах ваші шанси на субсидію можуть бути перекреслені іншими факторами. Так буде, наприклад, якщо в минулому році вас звільнили з роботи з вашої вини або якщо ви хочете претендувати на кошти за діяльність, яку виконували 2-3 роки тому.

Варто зазначити, що оформити субсидію в службі зайнятості можуть не лише безробітні. Ця можливість також доступна для шукачів роботи, які не працюють або не виконують іншої оплачуваної роботи, доглядальників за людьми з обмеженими можливостями або випускників CIS (центр соціальної інтеграції) або KIS (клуб соціальної інтеграції), які відповідають певним умовам.

Який бізнес відкрити з субсидією?

Якщо ви відповідаєте критеріям, встановленим вашим бюро зайнятості, і в той же час складаєте надійний бізнес-план, ви будете на правильному шляху, щоб отримати фінансування для відкриття своєї компанії. Заявки на отримання грантів розглядаються у формі конкурсу, але розмір коштів дійсно високий. Важливо, однак, що сам конкурс пропозицій часто є безперервним (він не закінчується протягом заздалегідь визначеної дати), що означає, що в певний момент (часто через кілька тижнів після початку конкурсу пропозицій) пул доступних коштів вичерпано. Тому чим довше ви відкладаєте подачу заявки на фінансування, тим більше ризикуєте не отримати кошти на розвиток свого бізнесу – навіть якщо у вас є хороша ідея для нього.

Якщо ви дбаєте про отримання фінансування, обов’язково стежте за повідомленнями, які з’являються на веб-сайті вашого офісу на постійній основі. Перший набір зазвичай починається в перші місяці і, якщо немає додаткових коштів у фонді праці, він може виявитися останнім у даному календарному році.

Який бізнес ви хочете відкрити за рахунок субсидії, практично не має значення в контексті шансів отримати кошти. Ви можете розраховувати на позитивний розгляд вашої заявки, якщо це не сільськогосподарська чи інша діяльність із короткого списку, виключеного даним відомством. Офіс із задоволенням допоможе вам відкрити власний салон краси, перукарню чи інтернет-магазин, а також позаштатну діяльність, пов’язану, наприклад, з написанням статей, програмуванням чи дизайном інтер’єру.

На що і скільки можна отримати фінансування компанії від служби зайнятості?

Максимальна сума субсидій для відкриття бізнесу відповідає 6-кратній середній зарплаті, що означає, що у 2023 році вона становить приблизно 40 000 злотих. У деяких офісах вона може бути трохи нижчою, але це все одно суми, на які однозначно варто претендувати. Додамо, що з їх допомогою можна фінансувати різні речі та послуги, пов’язані із започаткуванням чи подальшим веденням бізнесу.

Оформляти повну суму субсидії в службі зайнятості не обов’язково – це може бути будь-яка сума в межах ліміту. Проте справа в тому, що оскільки підтримка не підлягає поверненню, ви можете дозволити собі деяку екстравагантність. Потрібно тільки пам’ятати, що якщо ви втратите дану річ до закінчення терміну дії договору з офісом (він укладається на рік), вам доведеться купувати нову (по можливості, точнісінько таку ж).

Майте на увазі, що офіс не повністю профінансує покупку надто дорогого смартфона або електронної техніки, але це не означає, що від цього потрібно відмовлятися. Якщо ви хочете купити, наприклад, ноутбук за 7 тис. злотих, то ви можете просто частково заплатити за це зі своєї кишені. Варто додати, що деякі категорії витрат (наприклад, службовий транспорт) зазвичай мають ліміт (наприклад, до 50% від загальної суми субсидії), але в більшості випадків чиновники індивідуально визначають верхню межу фінансування для тієї чи іншої статті.

Пам’ятайте, що для того, щоб витрати були прийняті до фінансування за рахунок субвенції, необхідно належним чином обґрунтувати їх у зазначеному місці заяви. У разі очевидних покупок достатньо буквально одного короткого речення, в якому ви поясните, чому даний товар або послуга важливі для вашого бізнесу.

Перш ніж подавати заявку на дофінансування, ви можете особисто підійти до свого ПУП і запитати, чи є шанси на схвалення даних видатків. Багато що залежить від конкретного офісу та типу бізнесу, а також від ваших обґрунтувань, тому не покладайтеся в цьому відношенні виключно на загальну інформацію, знайдену в Інтернеті.

Легкодоступна субсидія для відкриття бізнесу 

Настав час детальніше розібратися в тому, як оформити субсидію по безробіттю і чого насправді чекає від вас служба зайнятості. На практиці питання вирішується однією заявкою на дофінансування на кілька десятків сторінок. З іншого боку, його оформлення та додавання необхідних документів загалом може зайняти до 2-3 днів.

Ще до початку прийому заявок вам слід зайти на веб-сайт вашого офісу та перевірити, яку конкретну інформацію та документи вам доведеться підготувати. Деякі з них ви, ймовірно, відразу не зможете організувати, тому краще приділити собі кілька днів на підготовку необхідної документації. Що, наприклад, може вимагати офіс?

  • надання копій концесій або дозволів (якщо вони вже є і вони будуть потрібні для вашої господарської діяльності);
  • надати документи, що підтверджують будь-які права, дозволи чи документально підтверджену кваліфікацію (якщо вони необхідні для діяльності, якою ви збираєтеся займатися, і якщо ви не пред’являли їх під час реєстрації як безробітного);
  • копії довідок від принципалів та обіцянок співпраці, наприклад, з постачальниками чи субпідрядниками (на практиці вони не є обов’язковими, але якщо вони вже є, варто додати їх до заявки);
  • надайте інформацію про допомогу de minimis, отриману за останні роки – якщо тема стосується вас, ви повинні вказати отриману суму в злотих і євро в одному з додатків до заяви.

 

Крім того, варто врахувати, чим буде забезпечена субсидія від служби зайнятості: заставою прав чи речей, поручительством третьої особи, векселем, банківською гарантією чи, можливо, блокуванням коштів на рахунку чи нотаріальним актом при подачі до примусового виконання боржником? Останній варіант користується великою популярністю, оскільки на відміну від інших не вимагає великої суми готівки, цінного майна чи довіреного поручителя. Це не проблематично і доступно практично кожному, але якщо ви хочете і можете використовувати іншу форму безпеки, то ви маєте на це право.

Хороша новина: при оформленні субсидії власний внесок зазвичай не потрібен. Тому ніщо не заважає офісу повністю профінансувати всі заплановані вами покупки. Справа в тому, що, якщо можливо, варто вказати в заявці, що у вас є певний стартовий капітал. Це сигнал того, що у компанії буде фінансова подушка безпеки.

Заповніть та подайте заявку на дофінансування в службі зайнятості та чекайте на рішення

Бюро зайнятості може організовувати окремі конкурси в один і той же час, призначені для різних груп потенційних бенефіціарів. Це можуть бути, наприклад, дві групи: молоді безробітні до 29 років і безробітні старше 30 років. Незалежно від того, до якої категорії ви належите, усі процедури та спосіб заповнення заявки виглядатимуть практично однаково.

Заповнюючи заявку на дофінансування в службі зайнятості, ви повинні надати, серед іншого: особисті та контактні дані, сімейний стан або рівень освіти. Також необхідно вказати особовий рахунок, на який відділення перераховує кошти від субсидії, а також основні відомості про здійснювану господарську діяльність. Наступна частина форми має практичний вимір і вимагає представлення бізнес-плану, а також зазначеної вище специфікації витрат, які будуть понесені в рамках дофінансування. В останньому, як правило, вказується спосіб отримання субсидії та додаються додаткові документи та довідки, які вимагає офіс (наприклад, про попередню діяльність, отриману допомогу de minimis тощо).

Написання бізнес-плану займає деякий час, але назва полів у програмі та невеликий вільний простір під ними значно полегшують процес. Загалом уся форма займає трохи більше двох сторінок, і офіс очікує від вас лише короткої презентації:

  • очікуваний дохід і витрати на ведення бізнесу (це лише оцінки, які не потрібно перевіряти в майбутньому),
  • опис підприємства, що відкривається,
  • мотиви відкриття бізнесу,
  • інформація про пропоновані продукти або послуги,
  • потенційні одержувачі проданих продуктів або послуг,
  • спосіб просування і реклами,
  • аналіз конкуренції,
  • потенційні ризики у здійснюваній діяльності та запропоновані способи боротьби з ними.

 

Зазвичай ви можете подати заповнену заяву з додатками особисто в службі зайнятості або через Інтернет на сайті praca.gov.pl. Офіс розглядає його протягом 30 днів і повідомляє про своє рішення по телефону (додатково, як правило, відправляє рекомендованим листом з описом). Вас також одразу запросять відвідати ПУП для підписання договору, що, ймовірно, відбудеться за кілька днів.

Після укладення договору про дофінансування для започаткування бізнесу ви повинні у відносно короткий термін виконати кілька важливих формальностей, необхідних для отримання коштів. Інспектор все пояснить вам під час підписання документів, але в основному це стосується реєстрації вашого бізнесу в CEIDG , а також встановлення та надання підтвердження забезпечення субсидії.

Якщо ви вирішили забезпечити у формі нотаріального акту подання до примусового виконання, зверніть увагу на вибір нотаріуса. Незважаючи на те, що такий документ має чітко визначену структуру, плата за його виготовлення може бути дуже різною і коливатися від понад 200 злотих до навіть 1000 злотих.

Також зауважте, що під час реєстрації свого бізнесу в CEIDG ви повинні створити банківський рахунок для своєї компанії.

Ви отримали субсидію для безробітних для підприємницької діяльності – що далі?

Субсидія на відкриття бізнесу буде виплачена вам через кілька днів після укладення договору та виконання вищезазначених формальностей. У вас буде приблизно 2 місяці з моменту створення компанії, щоб витратити всі кошти та розрахуватися за дофінансування (вам знадобляться всі рахунки та інвойси, підтвердження здійснених платежів та заповнення заявки на врегулювання). Приблизно через 10 місяців, тобто як тільки закінчиться договір з офісом, ви зможете робити з придбаним обладнанням все, що завгодно – після цього часу ви більше не зобов’язані продовжувати свій бізнес.

Майте на увазі, що офіс ретельно проаналізує ваші витрати, сплачені грантовими коштами, і в разі виявлення порушень зателефонує вам для надання письмових пояснень. У крайніх випадках, наприклад, коли ви використовуєте співфінансування не за призначенням або продаєте обладнання до закінчення терміну дії договору, він може припинити співпрацю з вами та вимагати повернення субсидії з відсотками. Завдяки наданому вами забезпеченню (наприклад, порука, вексель або нотаріальний акт про передачу до примусового виконання) він зможе легко виконати його.