Випікання пирогів вдома може бути як розвагою, так і джерелом доходу. Особливо, якщо вам подобається це робити. Однак потренуватися варто. Якщо ви хочете продавати свою продукцію, ви повинні відповідати вимогам санепідконтролю. Якими вони є?
Випічка на замовлення – чи варто?
Якщо ви любите проводити час на кухні, а гості хвалять кожен ваш кондитерський виріб, напевно ви хоч раз замислювалися про виготовлення випічки на замовлення. У сучасному світі торти можна купити практично в кожному продуктовому магазині чи кондитерській. Отже, чи вигідно пекти торти вдома? Виявляється, що так. Кожна солодка штучка, зроблена вручну з найякісніших інгредієнтів, на вагу золота. В даний час велика частина продуктів створюється з додаванням багатьох підсилювачів. Торти втрачають свою цінність, тому що їх смак відрізняється від тих, які ми пам’ятаємо з дитинства. У тістечка мами нічого не додавали, крім натуральних інгредієнтів. Тому так часто затребувані домашні кондитери.Тому продукція, яка не випускається масово, знаходить велику групу покупців.
Випікання тортів в домашніх умовах – санітарні вимоги
Санепідрозділ – це установа, яка піклується про дотримання певних інструкцій. Це зроблено для того, щоб зменшити ризик захворювання, викликаного недотриманням належної гігієни під час харчової роботи. Кожна кондитерська повинна відповідати вимогам санепідконтролю, щоб мати можливість виконувати замовлення. Однак ці вимоги стосуються і домашніх підприємців. Що потрібно зробити, щоб почати виготовляти торти на замовлення? Ось найважливіші вимоги департаменту охорони здоров’я щодо випікання тортів в домашніх умовах:
- Починаючи виробництво вдома, підготуйте для нього відповідне приміщення. Найкраще, якби це було окреме місце. Тут також підійде кухня, що не пов’язана з іншою кімнатою. Передбачається, що кухня, де ви хочете почати виробництво тортів або інших кондитерських виробів, повинна мати висоту не менше 2,5 м.
- У приміщенні, де ви почнете випікати торти на замовлення, необхідно мати доступ до проточної води (як холодної, так і гарячої). Також у нормативах йдеться про забір питної води
- Ви повинні підготувати місце для гігієнічного очищення всіх інструментів, які використовуються для приготування тортів. Тут зверніть увагу на те, що очищені речі не повинні контактувати безпосередньо з напівфабрикатами і готовими продуктами.
- Не забудьте підготувати всі стільниці та інші місця, які безпосередньо контактуватимуть з їжею. Їх поверхня повинна бути цілою. Важливо, щоб ці місця можна було легко продезінфікувати.
Обладнання до використання – на ваш вибір. Єдиний цікавий факт – у вас повинно бути два холодильники. Один, де ви будете зберігати інгредієнти, інший, де ви будете зберігати готову продукцію. Крім того, кухня повинна бути оснащена духовою шафою і великою кількістю місця, відведеного під виробництво. За словами санепідслужби, випікати торти вдома – це заняття, яке потребує ще й додаткових шаф. У них можна класти тільки продукти, які будуть використовуватися для приготування випічки.
Продаж домашньої випічки – санепід
Продаж домашньої випічки також регулюється санепідслужбою. Як ви, мабуть, здогадалися, для того, щоб почати займатися виготовленням тортів, необхідно мати зареєстрований бізнес. У зв’язку з тим, що ви контактуєте з їжею, вам необхідно здати всі необхідні аналізи. Також варто вести точні дані про постачальників напівфабрикатів. У разі будь-якого отруєння це полегшить пошук винуватця. Ваша продукція має бути передана одержувачам в одноразовій стерильній упаковці. Тому ви не можете продавати їх у багаторічних аркушах. Пластикові ящики найкраще підходять для такого типу продажу.