Аутсорсингова Компанія БУХГАЛТЕР

Експорт та імпорт

Експорт та імпорт. Співробітництво із суб’єктами, пов’язаними з рф: правові аспекти

Експорт товарів до рф повністю заборонено

Кабінет Міністрів прийняв постанову «Про заборону вивезення товарів з України на митну територію Російської Федерації».

Відповідне рішення ухвалено на урядовому засіданні 27 вересня,

Постановою передбачається заборонити вивезення за межі митної території України товарів за зовнішньоекономічними контрактами, торговельною або країною призначення яких є російська федерація.

Нормативно-правовий акт діятиме до дня припинення або скасування воєнного стану та припинення застосування рф недружніх дій проти України.

За прогнозами Уряду, таке рішення не матиме негативних економічних наслідків. Адже за даними статистики, за період з березня по червень 2022 року експорт українських товарів на територію рф склав всього 4,2 млн доларів. Переважно це була продукція з чорних металів на суму 4,189 млн доларів і хімічна продукція на 57,2 тисячі доларів. Для порівняння: тільки в січні 2022 року українські підприємства експортували до рф товарів на 250 млн доларів.

Крім того, ембарго на експорт допоможе українським компаніям, що мали контрактні зобов’язання перед суб’єктами рф, встановити юридичну чіткість у питанні невиконання контрактів. І тепер вони зможуть сконцентрувати активність на інших ринках, вважають у Мінекономіки.

Імпорт з росії під забороною

09 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №426, якою ввів повну заборону (ембарго) на ввезення на територію України товарів з країни-агресора – російської федерації. Вказана заборона поширюється виключно на товари, що ввозяться в митному режимі імпорту. Аналіз змісту Постанови 426 дає підстави вважати, що заборона працює за формальним принципом, тобто стосується усіх товарів, що ввозяться з російської федерації на митну територію України, незалежно від країни походження таких товарів.

Строк дії ембарго чітко не визначений, проте вбачається, що ембарго буде діяти допоки триває російська військова агресія проти України.

Нагадаю, український уряд вже не вперше запроваджує ембарго на торгівлю з країною-агресором. Наприкінці 2015 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову №1147, якою вводилася заборона на ввезення на митну територію України окремих категорій товарів походженням з російської федерації. Перелік товарів, ввезення яких заборонялось, періодично оновлювався Кабінетом Міністрів України. Станом на сьогодні Постанова №1147 є чинною та діє до 31 грудня 2022 року.

Розцінюю Постанови №1147 та №426 як два взаємодоповнюючих нормативно-правових акти. В той час як Постанова №1147 не охоплювала:

  • товари, які ввозилися з російської федерації, однак не були включені до переліку заборонених товарів,
  • ​товари, які ввозилися з російської федерації та були включені до переліку заборонених товарів, але які походили з інших країн,

 

Постанова №426 вирішує обидва ці питання. Відтепер, жодна продукція з території держави-агресора, незалежно від країни походження, не може ввозитись на територію України у митному режимі імпорту.

Водночас, відкритим залишається інше питання: ввезення на територію України товарів, які походять з російської федерації та не включені до переліку Постанови №1147, з митної території інших держав (наприклад – республіки білорусь). Формально, такі дії не є забороненими, а отже – можуть використовуватися російськими постачальниками та їх українськими контрагентами в обхід заборон, встановлених Урядом щодо імпорту з російської федерації.