Аутсорсингова Компанія БУХГАЛТЕР

Як заповнити бланк PIT-2, що діє з 2023 року? Інструкція крок за кроком

pit-2

Що таке PIT-2?

PIT-2 – це форма, яку працівник заповнює та подає своєму роботодавцю, для того щоб він при відрахуванні авансів з податку на прибуток одразу враховував суму, яка зменшує податок.

Нова форма, що діє з 2023 року, надає можливість:

  • доручити роботодавцю зменшити щомісячний аванс податку на прибуток на суму, яка зменшує податок.
  • вказати, яку частку суми зменшення податку ви хочете використовувати (це залежить від того, скільки роботодавців ви подали заяву, максимум 3 місця роботи).
  • Повідомити про розрахунок з подружжям або як особа, яка самотньо виховує дитину.
  • Повідомити про можливість використання підвищених витрат на отримання доходів.
  • Повідомити про бажання скористатися пільгами.
  • Відмовитися від пільги для молодих.
  • Відмовитися від авторських або службових витрат на отримання доходів.
  • Подати заявку на непроведення авансів на податок на прибуток (опція для тих, хто знає, що їхні доходи не перевищать 30 тис. грн протягом року).

Чи потрібно повторно подавати PIT-2 у того самого роботодавця?

Як правило, подану форму PIT-2 не потрібно подавати роботодавцю повторно. Однак варто оновити свій PIT-2, якщо будь-які із зазначених вище податкових преференцій стосуються вас.

Коли здавати PIT-2?

Наразі PIT-2 можна подати в будь-який час року. Роботодавець повинен враховувати заявлену інформацію не пізніше наступного місяця після звернення.

Що буде, якщо не подати PIT-2?

Якщо ви не подаєте PIT-2, ви не втрачаєте пільги щодо відрахувань. Але відшкодувати їх ви зможете лише в річному розрахунку, подавши податкову декларацію (PIT-37 або PIT-36).

Як заповнити форму PIT-2?

Розділ C

Заповнюється особами, які працюють за наймом, наприклад, на umowie o prace, zlecenie або o dzieło , і які бажають отримати щомісячне відрахування суми, що зменшує податок.

При цьому в цій частині має бути зазначено, на яку частину суми роботодавець має зменшити аванс з податку на прибуток.

Що вибрати?

1/12 – якщо особа працює лише за одним контрактом, або має декілька контрактів, але хоче, щоб сума зменшення податку розраховувалась лише з одним роботодавцем (300 злотих на місяць)

1/24 – якщо особа має два контракти (чи більше) і хоче, щоб обидва роботодавці, з якими вона подає форму, рівномірно відраховували суму, зменшуючи податок (150 злотих на місяць)

1/36 – якщо особа має три (або більше) контракти і хоче, щоб усі три роботодавці, з якими вона подає форму, рівномірно вирахували суму зменшення податку. (100 злотих на місяць)

Розділ D

Заповнюється особами, які мають право на пенсію по інвалідності або за віком. У такому разі таким особам оподатковувана сума наперед вноситься органом, що виплачує пенсію за віком або по інвалідності.

Що вибрати?

1/24 – якщо особа, яка, окрім пенсії, має хоча б один договір і бажає відраховувати неоподатковувану суму наполовину пенсійним органом і наполовину з одним роботодавцем.

1/36, якщо особа, яка окрім отримання пенсії, має принаймні два договори і хоче вирахувати неоподатковувану суму 3 рівними частинами пенсійним органом і двома роботодавцями (по 100 злотих)

звільнення в полі № 9 – якщо особа хоче, щоб пенсійний орган продовжував відраховувати неоподатковувану суму 300 злотих на місяць у повному обсязі.

Розділ E

Заповнюється особами, які мають право на спільне подання заяви разом з подружжям або як самотні батьки, що виховують дитину. Позначте, на яку перевагу ви маєте право.

На наступному кроці у вас є два варіанти на вибір:

  1. Мій дохід не перевищує 120 000 злотих, а мій чоловік (дружина) чи дитина не отримують жодних доходів, які об’єднуються з моїми доходами.
  2. Мій дохід перевищує  суму 120 000 злотих, а передбачені щорічні доходи подружжя або дитини, які об’єднуються з моїми доходами, не перевищують цю суму.

Розділ F

Його заповнюють люди, які живуть за межами міста, де розташоване місце роботи, і тому можуть застосовувати вищі витрати, що не підлягають оподаткуванню.

Якщо ви переїжджаєте в місто, де розташований завод, вам слід відмовитися від раніше поданої декларації – також подавши PIT-2.

Розділ G

Заповнюється особами, які бажають скористатися пільгами протягом року:

  • Пільга на повернення – можуть скористатися особами, які повертаються з еміграції. Слід вказати роки, в які пільга буде застосовуватися
  • (максимум 4 роки).
  • Пільга для сімей 4+
  • Пільга для працюючих пенсіонерів

Розділ H

Заповнюють особи, які не досягли 26 років і відмовляються від пільг для молоді, а також особи, які бажають відмовитися від витрат на здобуття доходів.

У полі 17 можна відкликати попередньо подану заявку на незастосування пільг та витрат.

Розділ I

Заповнюється особами, які займаються творчою діяльністю з передачею права власності та не бажають, щоб при розрахунку їхньої винагороди оподатковувані витрати були збільшені до 50 %.

У полі 19 можна відкликати раніше подану заяву про незастосування підвищених витрат.

Розділ J

Заповнюють особи, які передбачають, що в даному податковому році сума їхнього доходу не перевищить 30 000 злотих. Це сума, звільнена від оподаткування. Замість того, щоб платити податок для його відшкодування лише в річному розрахунку з PIT, ви можете скористатися цією можливістю вже протягом року і не сплачувати податок одразу.